Šifry 2019: 10

originální PDF pro tisk: 

Nápověda
SPRAVNE postupujte tak, že pomyslně protnete jehlany a rotujete vždy jedním kolem barevného vrcholu.
Řešení

Vystřihneme a složíme dva jehlany. Jak naznačuje jejich obarvení/šrafování, je třeba oba jehlany protnout a to tak, že uprostřed každé stěny jednoho jehlanu vždy ční vrchol jehlanu druhého. Toto protnutí je však nutné si představit pouze v duchu a jehlany jinak neslepovat dohromady. Po těchto protnutých jehlanech nyní cestujeme podle pokynů. 

Začneme na zakroužkovaném S, posuneme se šikmo vlevo (směry jsou vždy z pohledu orientace aktuálního písmena) na P, poté znovu šikmo vlevo na R. Odtud víme, že chceme sjet dolů na písmeno A (to máme pouze na druhém jehlanu). Nastavíme si tedy protnutí s druhým jehlanem tak, aby ze stěny, kde se nacházíme, čněl vrchol s písmenem A a sousedil přímo s R. Sjedeme tedy na A (tím jsme se přemístili na druhý jehlan). Poté jedeme šikmo vpravo na V. Z písmen nám zatím vychází “SPRAV”, což je smysluplné a chtěli bychom to dokončit asi něčím jako “NE”. 

Nyní máme v pokynech naznačenou nějakou rotaci v černém puntíku. Najdeme si tedy na jehlanech černý vrchol a otočíme jím po směru hodinových ručiček (o třetinu plného úhlu) vůči druhému jehlanu. Tím se jehlany dostanou do takové pozice, že když nyní sjedeme pole pokynů dolů zpět na první jehlan, dostaneme se na očekávané písmeno N a z něj můžeme šikmo doprava na E. Tímto se nám potvrdil správný postup a analogicky postupujeme pro zbytek pokynů.

Řešení: SPRAVNEJDETENASEVERHRAZEBORECKEHORYBNIKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *