Šifry 2017: 8

originální PDF pro tisk: 

Nápověda

Máme nejlepší placky ve vesmíru.

Řešení

Texty v kolečkách asociují jednotlivé planety sluneční soustavy (včetně Pluta) nebo jejich název. Například stavebnice tvrdší než Lego je Merkur, slova hlína a stát jsou v jiném smyslu synonyma pro Zemi a Saturn je opravdový pán prstence mezi planetami. S určením planet mohou pomoci i barvy pozadí. Po seřazení planet podle vzdálenosti od slunce dají první (velká) písmena mezitajenku.

Mezitajenka: PLŠIČUMÁK

Mezitajenka nabádá k použití placek (k tomu může navádět i to, že jednotlivý kolečka vypadají jako placky samy o sobě), které se získávaly na startu při registraci. Velikost koleček je totožná s velikostí placek. Po přiložení placky na kolečko tak, že text PL ŠI 2017 zakrývá hvězdičky ** ** **** na kolečku, překrývá čumáček plcha hledané písmeno (je jedno, jestli se použije ženská nebo mužská placka, obě fungují stejně). Tato písmena pak stačí seřadit opět podle pořadí planet.
1) MERKUR M
2) VENUŠE A
3) ZEMĚ R
4) MARS I
5) JUPITER Í
6) SATURN N
7) URAN Á
8) NEPTUN S
9) PLUTO K

 

 

TAJENKA:   MARIINA SK

  1. Určitě ano. Pokud správně koukám do dat, tak šifrou prošlo celkem 37 týmů. Z toho 6 šifru vyluštilo s nápovědou a 17 si bralo řešení (nápovědu buď nepoužili nebo jim nepomohla). Takže 14 týmů to dalo bez jakékoli pomoci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *