Šifry 2018: 10

originální PDF pro tisk: 

Nápověda

TROJúhelník už jste určitě našli. Teď ještě ty ostatní. Části tajenky pak čtete postupně od 4 po 8.

Řešení

V šifře vidíme slova (fráze), která spojením s nějakou číslovkou vytvoří jiné smysluplné slovo. Například u tří tučných křížků najdeme trojspolek, trojčlenku a trojskok. Takto doplněná čísla se v šifře pohybují mezi trojkou a osmičkou a některé nejednoznačnosti pomůže upřesnit pozorování, že ke každému číslu budou nejspíš patřit tři slova.

Další pozorování nám říká, že troj- slova tvoří rovnostranný trojúhelník. Čtyřtakt, čtyřhra a čtyřlístek tvoří pravý úhel, takže jdou doplnit na rovnostranný čtyřúhelník (čtverec) přidáním jednoho bodu (křížku s písmenem o).

Takto doplňujeme další pravidelné úhelníky (pěti-, šesti-, sedmi- a osmi-), čímž použijeme všechna písmena (body) v šifře. Tajenku čteme vždy v doplněných vrcholech po směru hodinových ručiček, postupně od čtverce (do trojúhelníku jsme nic nedoplnili) k osmiúhelníku.

Ze čtyřúhelníku čteme O, z pětiúhelníku BA, z šestiúhelníku LOC, ze sedmiúhelníku ASÁS a z osmiúhelníku MĚRKA. Vyjde nám tedy OBAL OCASÁ SMĚRKA. Což v souladu s principem šifry čteme jako 398 (že nejde o jednosměrku upřesníme díky tomu, že kóta 391 v okolí Štěnovic není).

 

TAJENKA:  OBAL OCASÁ SMĚRKA (interpretujeme jako 398)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *