Šifry 2018: 1

Poznámka: K vyluštění šifry byly nezbytné informace nacházející se v terénu a placky, které týmy dostaly na startu hry.

 

originální PDF pro tisk: 

Nápověda

Tohle, že je rozhledna? Vždyť je to taková placka!

Řešení

V šifře jsou základními šifrovacími metodami zašifrované objekty, které se nacházejí na plackách, které týmy dostaly na startu. Použitá šifrovací metoda navíc navádí na to, na které placce objekt hledat. Např., je-li objekt zašifrován Braillovým písmen, hledáme objekt na placce s doktorem Braillem a podobně.

 

Dále je důležité si povšimnout, že rozhledna (mohyla), u které se šifra vyzvedávala, má kruhový půdorys a jsou na ní rozmístěná písmena a čísla. Většina písmen je rozmístěna všude možně po rozhledně a jsou psána normálním fontem. Pouze v jednom místě na okraji mohyly tvoří písmena souvislý text “šifrovačka” a jsou psána stejným fontem jako popisy na plackách. Pokud si tedy představíme, že půdorys rozhledny tvoří velkou placku, orientovanou vždy tak, aby text “šifrovačka” na rozhledně, padl na text “šifrovačka” na placce, pak na místě, kde se nachází popsaný objekt, najdeme na rozhledně písmeno do tajenky.

 

Příklad pro první řádek šifry: Substitucí je zde zašifrováno “nejvyšší strom”. Na placce superplcha Substitutora tedy najdeme nejvyšší strom a na jeho pozici na rozhledně se nachází písmeno R.

 

Několik písmen a čísel bylo na mohyle navíc (do tajenky se nepoužily) a jejich účelem bylo, aby tajenka nebyla vyhaluzitelná (vyscrabblitelná) bez použití placek.

 

 

TAJENKA:  RYBNICEK U E53

  1. Ahoj. Statistiky budou jako obvykle na statku. Až budou, dáme vědět na stránkách a facebooku. 🙂

  2. tahle šifra byla vlastně moc pěkná:) škoda že jsme placky zahodili na startu na dno batohu a kvůli velkému počtu lidí na jednom místě jsme se raději nechali podat a šli po cca 40 minutách dál. Chtěl jsem se zeptat jestli budou nějaké statistky průchodem hry? Diky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *